TRAFİK LEVHALARI BİLİNMİYOR!

1.478 denek üzerinde yapılan ‘trafik levhaları’ anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı. Buna göre trafik güvenliği için büyük önem taşıyan 39 levhadan sadece 12'sinin anlamı biliniyor.

Ankara’da yapılan ankete katılanların çoğu 5 levha için tam tersi cevaplar verirken 4 levhayı ise birbirine karıştırıyor. Profesyonel şoförlerin de trafik levhalarını özel araç sürücülerinden daha az bildiği tespit edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) yaptığı bir araştırma, sürücülerin yol işaretlerini bilmediğini ve çoğunu yanlış yorumladığını ortaya koydu. Ankara’da 1.478 denek üzerinde yapılan ankete göre sürücüler 39 trafik işaretinden yalnızca 12'sinin anlamını tam olarak bildi. Şoförler 10 levhayı ise hiç bilemedi.

Araştırmaya katılanlar 5 trafik levhasına tam tersi anlam çağrıştıran cevaplar verirken, 4 levhanın da sıklıkla karıştırıldığı görüldü. Öte yandan trafik levhalarını, ticari taksi, otobüs ve servis gibi ticari araçların şoförlerinin, özel araç sürücülerinden daha az bildiği ortaya çıktı. Araştırmayla ilgili bilgi veren ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Merkezi Öğretim Üyesi Hediye Tüydeş Yaman, “Çarpıcı bir sonuç olarak şunu gördük; en iyi bilinen levha azami hız levhası ama en çok ihlal edilen de hız limitleri.” dedi.

Uzmanlar levhaların başta medya organları olmak üzere çeşitli yollarla ve oyun programları ile sürücülere hatırlatılması gerektiğini belirtiyor. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Merkezi Öğretim Üyesi Hediye Tüydeş Yaman, levha bilgisinin çok daha küçük yaşlarda verilmesinin önemine dikkat çekiyor. Yaman, “Bu konuda güzel bir örnek, çocuk programlarında ve yarışmalarında bazı trafik işaret ve levhalarının sorulması olabilir. Bu tür çözümlerle daha yaygın ve kişilere küçük yaşta ulaşabilecek eğitim programları geliştirmeliyiz.” önerisinde bulunuyor. Rapor, trafikle ilgili tüm kamu kurum kuruluşlarının yanı sıra üniversiteler ve sürücü kurslarına da gönderildi.